12 wyzwań dla HR na 12 miesięcy 2024

Choć rok 2024 zapowiada się dla HR-ów dość spokojnie (po nowelizacjach KP w 2023), to już widać pewne obszary, z którymi wkrótce będą musieli się zmierzyć pracownicy tych działów. Oto one:

 

 1. Sztuczna Inteligencja

Jak korzystanie ze sztucznej inteligencji przez pracowników wpływa na firmę i jak zabezpieczyć ryzyka z tym związane? Te pytania warto sobie zadać już teraz, w oczekiwaniu na AI Act.

 

 1. Cyberbezpieczeństwo

To tym większe wyzwanie, że coraz więcej podmiotów decyduje się na digitalizację danych i prowadzenie akt osobowych w e-formie.

 

 1. Dyrektywa jawnościowa – jawność i równość wynagrodzeń

Choć projektu polskiej ustawy wciąż brak, to dyrektywa unijna już obowiązuje. Idea: wynagrodzenia mają być jawne już od etapu rekrutacji, zasady wynagradzania przejrzyste, a wszystko to ma sprzyjać równości płac i zlikwidowaniu gender gap.

 

 1. ESG / raportowanie niefinansowe

W tym roku raport przygotuje więcej spółek (obowiązkowo lub dobrowolnie). Dział HR będzie najodpowiedniejszym adresatem pytań o „S”, czyli socjalną stronę raportu, w której mieszczą się przede wszystkim kwestie pracownicze i BHP.

Przeczytaj: ESG na piątkę – 5 kluczowych informacji dla specjalistów HR

 

 1. Sygnaliści

Wiele wskazuje na to, że rok 2024 będzie ostatecznie rokiem wejścia w życie polskiej ustawy o sygnalistach. Oznacza to odwieszanie wstrzymanych projektów dotyczących procedur zgłaszania naruszeń.

 

 1. BHP

Trend widoczny od kilku lat, w tym roku znajduje odzwierciedlenie w planie kontroli PIP, zgodnie z którym jednym z obszarów szczególnej uwagi będą wypadki przy pracy.

 

 1. Mobbing, dyskryminacja i równe traktowanie

Zainteresowanie tym tematem będzie zwiększone z uwagi na ESG, sygnalistów oraz istotność pozapłacowych warunków zatrudnienia dla podbijającego rynek pracy pokolenia Z. Dodatkowo w czasach pandemii temat aktualizacji procedur i szkoleń antymobbingowych był odkładany w czasie. Nawet jeżeli zrobiliśmy to tuż przed pandemią – to właśnie mijają 4 lata.

 

 1. Dobrostan pracowników

Well-being wszedł szturmem wraz z implementacją dyrektywy work-life balance, ale statystyki już pokazują, że zostanie z nami na dłużej. Jak zapewnić go pracownikom? Jakie benefity mogę jeszcze zaoferować na rozkręconym rynku pracownika? To tylko niektóre z pytań, na które pracodawcy będą szukać odpowiedzi przez kolejnych 12 miesięcy.

 

 1. Zmiany w procesach pracowniczych

Brak opłat sądowych i łatwiejsze przywrócenie do pracy. Już teraz warto zweryfikować swoje procedury ocen okresowych, programów naprawczych oraz derektutacji.

 

 1. Uzwiązkowienie

Od dawna obserwujemy rosnącą popularność związków zawodowych. Warto więc zbadać nastroje pracowników i odświeżyć swoją wiedzę o zasadach współpracy ze związkami.

 

 1. Transgraniczność pracy

Jak workation ma się do rezydencji podatkowej? Kiedy pracodawca musi spełniać minimalne wymogi prawa pracy miejsca pracy zdalnej? To tylko niektóre z wielu pytań, na które (wciąż) będziemy szukać odpowiedzi w 2024 r.

 

 1. Uprawnienia rodzicielskie (równouprawnienie rodziców) i ocena działania przepisów work-life balance

Czas na pierwsze podsumowanie WLB w Polsce (po roku od wdrożenia).

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze dla działów personalnych, który wysyłamy raz w miesiącu – Nawigator HR. Kolejne wydanie już w najbliższy wtorek, a w nim m.in. praktyczne wskazówki, jak przygotować się do powyższych wyzwań. Zachęcamy do zapisu!

newsletter_Nawigator HR