Pracownicze plany kapitałowe – nowe zasady już od 2023 r.

Już na początku przyszłego roku na pracodawcach ciążyć będzie obowiązek automatycznego zapisu do PPK wszystkich pracowników między 18 a 55 rokiem życia, którzy uprzednio zrezygnowali z tej formy oszczędzania. Jak dokładnie będzie działać tzw. autozapis? Czy pracownicy będą mogli ponownie zrezygnować z PPK? Ile jest czasu na podjęcie odpowiednich działań?

 

Główne założenia

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, od 2023 r. pracodawcy co 4 lata będą musieli dokonywać automatycznego zapisu do PPK wszystkich pracowników, którzy są w określonym wieku oraz wcześniej zrezygnowali z zapisu. Pracownik może zrezygnować z takiego autozapisu składając ponowną rezygnację. Jeśli tego nie zrobi, zostanie automatycznie zapisany do programu oszczędnościowego. Pracownicy powyżej 55 roku życia zostaną zapisani wyłącznie na swój wniosek.

 

Kluczowe terminy

Termin pierwszego autozapisu to 1 kwietnia 2023 r. To właśnie do tego momentu pracownicy, którzy nie chcą przystępować do programu, będą musieli złożyć u pracodawcy rezygnację. Pracodawca musi pamiętać, aby powiadomić pracowników o zbliżającym się terminie autozapisu na co najmniej miesiąc przed zapisem, czyli do ostatniego dnia lutego.

Wskazane terminy będą obowiązywać w przypadku każdego kolejnego autozapisu (tj. po raz pierwszy w 2023 r., a następnie w 2027 r. itd.).

Każdy pracownik, który przystąpi do PPK, będzie mógł w dowolnym momencie zrezygnować z uczestnictwa w programie. Oświadczenie o rezygnacji będzie skuteczne do momentu następnego automatycznego zapisu.

 

Uwaga na nowe obowiązki

Opisane wyżej zmiany to trzy nowe obowiązki dla pracodawcy:

  • obowiązek poinformowania pracowników o zbliżającym się terminie automatycznego zapisu,
  • obowiązek odebrania oświadczeń o rezygnacji z zapisu do PPK od pracowników, którzy nie będą chcieli przystąpić do programu (pomocne może być wskazanie pracownikom wzoru rezygnacji),
  • obowiązek poinformowania instytucji finansowej zarządzającej PPK o ponownym dokonywaniu wpłat za daną osobę.

Warto mieć to na uwadze i już teraz przygotować swój zakład pracy na nadchodzące zmiany. Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia w przygotowaniu dokumentacji lub przeprowadzeniu procedury – zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.

 

Agnieszka Szary
Senior Associate | Radca prawny | OW Legal
agnieszka.szary@olesinski.com

Patryk Szymion
Junior Associate | OW Legal
patryk.szymion@olesinski.com

Agnieszka Szary-Trela

Senior Associate
Radca prawny | OW Legal

agnieszka.szary@olesinski.com

Patryk Szymion

Associate
OW Legal

patryk.szymion@olesinski.com