Trendy, inspiracje i aktualności ze świata HR, czyli kilka refleksji po UNLEASH WORLD 2023

Co roku w połowie października Paryż staje się europejską stolicą HR, gromadząc w jednym miejscu liderów i innowatorów branży – dyskutujących o tematach i trendach kształtujących przyszłość rynku pracy. O czym głośno było podczas tegorocznej edycji konferencji UNLEASH WORLD? 

W ostatnich trzech latach HRowcy mierzyli się i w wielu miejscach nadal mierzą z wieloma wyzwaniami. Skutki pandemii (a w tym m.in. powrót do biur i wzrost popularności pracy zdalnej), niepewność ekonomiczna, rosnąca inflacja czy zjawiska quiet quitting i loud laboring – to główne, jednak zdecydowanie nie wszystkie istotne kwestie. 

Jednocześnie do HR-owych brzegów docierają nowe fale: 

  • sztuczna inteligencja, 
  • niedobory kadrowe spowodowane demografią (tzw. fala emerytalna), 
  • skills meritocracy (koncepcja, zgodnie z którą organizacje powinny być oparte na umiejętnościach i kompetencjach), 
  • zielona rewolucja. 

Targi firm technologicznych z branży HR, towarzyszące konferencji UNLEASH WORLD, oraz wystąpienia prelegentów – liderów HR z wielu międzynarodowych firm – udowodniły, że AI w tej dziedzinie to nie bliższa czy dalsza przyszłość. Sztuczna inteligencja już dziś przyspiesza i usprawnia mnóstwo procesów i – co ważniejsze – demokratyzuje wiele decyzji. Widać to szczególnie w obszarach: organization/job design, pozyskiwania talentów, rozwoju kariery, sukcesji, awansów, performance management, przewidywania zaangażowania i satysfakcji pracowników.  

W dobie demograficznych braków kadrowych niewystarczające będzie poszukiwanie właściwych talentów. Zwinność uczenia się (w tym gorący temat: microlearning), upskilling i reskilling to klucze do pozyskiwania kompetencji potrzebnych firmom do mierzenia się z ciągłą zmianą.  

Co więcej, przyszłością są organizacje oparte na umiejętnościach. Zatrudnianie, rozwój i przydzielanie zadań w oparciu o zdolności i umiejętności (skills-based), a nie doświadczenie, staż czy nazwę stanowiska – to szansa dla organizacji na zarządzenie retencją, satysfakcją oraz oczekiwaniami pracowników. W tym kontekście mówi się nawet o końcu CV – szczególnie, gdy AI wesprze w szybkiej i dokładnej weryfikacji umiejętności oraz potrzeb kandydatów i pracowników. 

Najczęściej powtarzane podczas konferencji frazy „AI-enabled”, “becoming skills-based”, „reskilling and upskilling” dotyczyły jednak nie tylko organizacji i procesów, ale w równym stopniu samych HRowców. 

Musimy nauczyć się pracować z AI dla rozwoju naszych osobistych umiejętności i wiedzieć, jak korzystać ze sztucznej inteligencji, by budować różnorodny i gotowy na wyzwania przyszłości potencjał ludzki w firmach oraz tworzyć doświadczenia pracownicze à la carte.