...

icon arrow down more information
icon arrow down more information

Rząd szykuje zmiany przepisów dotyczących ustalania podstawy zasiłku macierzyńskiego

Możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy, wprowadzona przepisami tarczy antykryzysowej w ramach pomocy przedsiębiorcom w walce z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw – tym samym okazała się rozwiązaniem, które pozwoliło pracodawcom na ochronę ich biznesu oraz miejsc pracy.

Zmianie nie uległy jednak przepisy regulujące sposób ustalania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, które – w przypadku zmiany wymiaru etatu – co do zasady nakazują ponowne ustalenie podstawy świadczeń, w oparciu o nowy (niższy) wymiar czasu pracy.

W efekcie, wiele kobiet spodziewających się potomstwa otrzyma znacznie niższe świadczenie, niż to, które przysługiwałoby im na podstawie dotychczasowego (tj. sprzed zastosowania rozwiązań tarczowych) wynagrodzenia.

 

Nowa podstawa zasiłku macierzyńskiego

Na skutek licznych głosów krytyki, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostrzegło lukę w systemie i zapowiedziało zmianę przepisów, która pozwoli na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w oparciu o „stary” (wyższy) wymiar czasu pracy.

Zmiany mają objąć również pracowników, którym wypłacany jest już zasiłek macierzyński. W takich przypadkach, na ich wniosek możliwe będzie ponowne przeliczenie podstawy jego wymiaru.

 

Rządowe zapowiedzi napawają optymizmem, pozostaje jednak oczekiwanie na projekt ustawy. Będziemy Państwa na bieżąco informować o szczegółach zapowiadanej regulacji i możliwym terminie wcielenia jej w życie.