Nowe zasady kontaktu z Sanepidem

W ostatnich dniach weszły w życie rozwiązania mające usprawnić kontakt z Inspekcją Sanitarną, który od kilku tygodni był mocno utrudniony.

Po pierwsze, o nałożonej kwarantannie nie dowiemy się z doręczonej nam, pisemnej decyzji – Sanepid nie ma już obowiązku ich wydawania. Zgodnie z najnowszymi przepisami i wytycznymi GIS, informacje o objęciu kwarantanną są przekazywane przez systemy informatyczne (portal pacjent.gov.pl), a od kliku dni również poprzez zautomatyzowane połączenie z numeru +48 22 10 43 705. Po odebraniu telefonu usłyszymy automatycznie odtwarzany komunikat informujący nas o obowiązkowej kwarantannie.

Dodatkowo osoby objęte izolacją (a więc osoby z pozytywnym wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2) mają już możliwość zgłoszenia w trybie on-line swoich domowników, którzy powinni zostać objęci kwarantanną z tego tytułu. Więcej informacji na temat tej opcji znajdziemy na stronie GIS: tutaj.

Szerzej o podstawach objęcia pracowników kwarantanną lub izolacją, z uwzględnieniem nowości, które pojawiły się w tym zakresie w ostatnich dniach, znajdą Państwo tutaj.

 

Katarzyna Jarczyk
Senior Associate | Dział prawny
katarzyna.jarczyk@olesinski.com