Nowe systemy celne a stosowanie stawki 0% VAT w eksporcie towarów

31 października 2024 r. Krajowa Administracja Skarbowa wdrożyła nowe wersje systemów celnych do obsługi procedur wywozowych (AES/ECS2 PLUS) oraz tranzytowych (NCTS2 PLUS). Zmiany wynikają z unijnych regulacji i mają na celu ujednolicenie wszystkich systemów do wspólnego formatu danych.

W wyniku wprowadzonych zmian nastąpiły istotne modyfikacje w zakresie procesów celnych, m.in. wycofana została procedura uproszczona w wywozie. Oznacza to, że odprawy wywozowe muszą być realizowane zgodnie z procedurą standardową, która wiąże się z koniecznością obsługi zgłoszeń przez funkcjonariusza organu celno-skarbowego.

 

Zmiana nazewnictwa elektronicznych komunikatów celnych

Wprowadzenie nowych systemów wiąże się również ze zmianą nazewnictwa elektronicznych komunikatów celnych. Komunikat IE529, potwierdzający zwolnienie towaru do procedury wywozu, to obecnie komunikat CC529C. Zawiera on:

  • dane zgłoszenia przekazane przez podmiot zgłaszający, skorygowane o ewentualne sprostowania i korekty;
  • datę przyjęcia i zwolnienia zgłoszenia;
  • wynik kontroli i zamknięcia celne (jeśli są założone).

W nowym systemie komunikat CC599C jest odpowiednikiem starego komunikatu IE599 i zawiera:

  • dane zgłoszenia z momentu zwolnienia zgłoszenia do procedury (CC529C);
  • informacje o potwierdzeniu wywozu (data wyprowadzenia) lub zatrzymaniu towaru na granicy (data zatrzymania);
  • inne informacje z urzędu wyprowadzenia, w tym o ewentualnej zmianie tego urzędu.

Co istotne, rola komunikatu CC599C nie uległa zmianie w kontekście możliwości zastosowania stawki 0% VAT w eksporcie towarów – komunikat ten nadal stanowi potwierdzenie wywozu towarów.

 

Stawka 0% VAT a brak komunikatu CC599C

Choć ustawa o VAT przewiduje otwarty katalog dokumentów, na podstawie których podatnik uprawniony jest do zastosowania stawki 0% VAT dla eksportu towarów[1], to w ostatnim czasie w wydawanych interpretacjach indywidualnych obserwujemy powrót organów podatkowych do twierdzenia, iż tylko dokumenty „urzędowe” stanowią podstawę do zastosowania przedmiotowej stawki[2].

W przypadku stosowania stawki 0% VAT na podstawie tzw. dokumentów alternatywnych, warto odpowiednio zabezpieczyć swoje podejście – każdy przypadek wymaga szczegółowej, indywidualnej analizy. Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w tym zakresie, to zachęcamy do kontaktu.

 

[1] Art. 41 ust. 6a ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz.U.2024.361 t.j. z dnia 2024.03.13).

[2] Np. 0113-KDIPT1-2.4012.864.2023.2.MC z dnia 22 marca 2024 r., 0114-KDIP1-2.4012.345.2024.2.RM z dnia 2 września 2024 r.