...

icon arrow down more information
icon arrow down more information

Marcin Czapiewski wzmocnił zespół compliance

...

icon arrow down more information
icon arrow down more information

Grono specjalistów w O&W znowu się powiększa. Tym razem do zespołu ekspertów w obszarze compliance dołączył senior manager Marcin Czapiewski, który wnosi do firmy także nowe kompetencje w zakresie obsługi Klientów z branży finansowej. Marcin jest jednym z niewielu doradców z Polski wpisanych na listę 100 najbardziej innowacyjnych i wpływowych prawników korporacyjnych w Europie Centralnej i Wschodniej (ranking Legal500 GC Power List CEE). Po wielu latach kierowania departamentem prawnym w spółkach VB-Leasing Polska oraz TU Europa, powrócił do firmy doradczej, by zająć się wsparciem szerokiego grona Klientów. Marcin odpowiedział na kilka pytań dotyczących jego doświadczenia, kompetencji oraz planów na najbliższą przyszłość.

Opowiesz proszę pokrótce, co składa się na Twoje dotychczasowe doświadczenie?

Zaczynałem od prawa podatkowego – przez wiele lat byłem związany z firmami, wtedy jeszcze z wielkiej piątki, Andersen Tax & Legal, a potem z Ernst & Young. Pracowałem zatem w consultingu doradzając wielu przedsiębiorstwom, jednak w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że chciałbym spróbować, jak wyglądałaby praca dla jednej firmy, aby wejść głębiej w organizację i poznać jej potrzeby oraz problemy. Tak znalazłem się w wewnętrznym departamencie prawnym Europejskiego Funduszu Leasingowego, gdzie na początku także zajmowałem się podatkami. Z czasem zakres mojej odpowiedzialności się zwiększał. Dość szybko otrzymałem propozycję pracy dla VB Leasing Polska, należącego do austriackiego koncernu VBLeasing International Holding. Przez 2 lata pełniłem tam funkcję zastępcy dyrektora departamentu prawnego, a przez kolejne 5 lat – funkcję dyrektora departamentu prawnego i odpowiadałem za całe spectrum problemów prawnych. Kolejnym krokiem w mojej pracy zawodowej była branża ubezpieczeniowa, gdzie przez kolejne 7 lat kierowałem działem prawnym i compliance w Towarzystwie Ubezpieczeń Europa i Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie Europa.

To oznacza, że znasz doradztwo, ale od drugiej strony, od strony Klienta. Czy myślisz, że to może Ci pomóc w nowej roli?

Myślę, że tak, ponieważ już w pierwszych dniach mojej pracy w O&W kilka razy pojawiały się pytania o perspektywę klienta przy okazji rozwiązywania różnych zagadnień prawnych. Sądzę zatem, że jest to bardzo pożyteczne doświadczenie, które pomoże mi w pracy na co dzień.

Jakie kompetencje zyskało O&W dzięki Twojemu dołączeniu?

Przede wszystkim szeroką wiedzę z zakresu leasingu, ubezpieczeń, ale także bankowości, ponieważ TU Europa była firmą, która w ścisły sposób współpracowała z bankami. Nie mieliśmy własnej sieci sprzedaży, własnych agentów, lecz współpracowaliśmy z bankami jako naszymi pośrednikami, co wymagało dokładnego zrozumienia i poznania prawa bankowego oraz zrozumienia w jaki sposób działają te instytucje. Branża finansowa jest zatem naturalną, pierwszą kompetencją, jaką wniosłem do O&W.  Drugą, bardzo istotną częścią mojego doświadczenia jest compliance, czyli zapewnienie zgodności, gdyż za to przez wiele lat odpowiadałem w TU Europa, a wcześniej w VB Leasing, choć wtedy obszar ten jeszcze tak się nie nazywał. Na tej dziedzinie będziemy się koncentrować w najbliższym czasie, bo jest to przyszłość istotna dla wszystkich firm w Polsce i wielu przedsiębiorców potrzebuje wsparcia w tym zakresie.

Co zdecydowało o zmianie Twojej ścieżki zawodowej i przejście do consultingu?

2 lata temu jeden z dziennikarzy zadał mi pytanie, czy wyobrażam sobie, że zacznę pracować dla kancelarii. Odpowiedziałem wtedy, że nie wchodzi to w grę, jednak był to pierwszy moment, kiedy zacząłem się nad tym zastanawiać. Co jakiś czas dokonuję podsumowania tego, gdzie jestem i co robię – do tej pory wypadało to co 7 lat – i doszedłem do wniosku, że potrzebuję zmiany. Zacząłem zastanawiać się w którym kierunku pójść i uznałem, że mój bagaż doświadczeń jest na tyle duży, że pozwala mi wrócić na drugą stronę barykady, do consultingu. Do pracy nie tylko na rzecz jednego przedsiębiorstwa, ale wielu różnych, po to, aby zdyskontować to, czego się nauczyłem.

Jaką specjalizację chciałbyś rozwinąć w O&W?

Z całą pewnością wzmocnię zespół, który zajmuje się compliance, obszar mocno rozwijany w ostatnim czasie. Dołączę do silnego zespołu specjalistów, którego liderami są Rafał Olesiński, Anna Chrobot, Salwador Milczanowski i Tomasz Wróblewski. Myślę, że dam świeże spojrzenie i podejście do różnych kwestii w zakresie tej specjalizacji. Ponadto do tej pory nie pracowaliśmy z Klientami z branży finansowej i bazując na moim doświadczeniu myślę, że jest to kierunek, w którym będziemy mogli rozbudowywać nasze portfolio.

Poza pracą w biznesie, jesteś wykładowcą na uniwersytecie. Czego nauczasz?

Na Uniwersytecie Wrocławskim na studiach podyplomowych prowadzę zajęcia z kilku obszarów – przede wszystkim ubezpieczeniowych, ale także z zakresu prawa podatkowego.

Jakie masz wrażenia po pierwszych dniach w O&W?

Muszę przyznać, że bardzo się cieszę, że w dniu, w którym obie strony, zarówno Partnerzy, jak i ja, zdecydowaliśmy się na współpracę, miała miejsce impreza integracyjna. Powtarzam często, że życzyłbym każdemu takiego wejścia w firmę! Zostałem bardzo miło przyjęty, często słyszę pytania czy sobie radzę, czy nie potrzebuję pomocy. No i od razu zostałem zaangażowany w przeróżne tematy merytoryczne, więc poznaję Klientów oraz projekty, nad którymi pracujemy w zakresie moich specjalizacji, ale nie tylko.

Czy wiesz już, co czeka Cię w najbliższej przyszłości?

Na pewno nie zabraknie mi ciekawych wyzwań. W przyszłym tygodniu wezmę udział w konferencji regionalnej dla emitentów giełdowych, którą współorganizujemy we Wrocławiu wraz ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych. Rozpoczynamy też kolejny etap procesu wdrażania u naszych Klientów regulacji AML związany z uruchomieniem centralnego rejestru beneficjentów rzeczywistych. Zostałem również włączony w prace nad nowym narzędziem informatycznym wspierającym działania oficerów compliance w zakresie analizy zgłoszeń tzw. sygnalistów. Chcemy przedstawić Klientom jego finalną wersję jeszcze przed końcem roku. Na pewno wykorzystam też swoje doświadczenie szkoleniowe uzupełniając ofertę Kancelarii o nowe tematy warsztatów.

Dziękuję za rozmowę.