Elektroniczne świadectwa przewozowe A.TR
30/10/2024
Państwa członkowskie Unii Europejskiej od 8 lipca 2024 r. mogą akceptować świadectwa przewozowe A.TR, które są w formie elektronicznej i zawierają kod QR. Oznacza to, że dokumenty wystawiane przez tureckie organy celne nie muszą być już podpisywane odręcznie.
Rola świadectwa przewozowego A.TR
Świadectwo przewozowe A.TR to dokument stosowany w wymianie handlowej w ramach unii celnej UE-Turcja. Potwierdza on status towarów i stanowi podstawę do zastosowania preferencyjnej stawki celnej, ale nie pełni roli dowodu pochodzenia towaru.
Świadectwa przewozowe A.TR są wystawiane na podstawie przepisów Decyzji nr 1/2006 Komitetu Współpracy Celnej UE-Turcja[1].
Świadectwa przewozowe A.TR – forma elektroniczna
Możliwość wystawiania świadectw przewozowych A.TR w formie elektronicznej została wprowadzona w ramach wyjątkowych środków w związku z pandemią COVID-19. Rozwiązanie to stanowiło odpowiedź na fakt, że w trakcie pandemii kraje należące do unii celnej napotkały problemy z dostarczeniem papierowych świadectw przewozowych podpisanych odręcznie.
UE i Turcja uznały, że doświadczenia wynikające z nadzwyczajnych środków przyjętych w związku z pandemią były pozytywne, dlatego też stwierdziły za stosowne utrzymanie tych praktyk. W tym celu przygotowywana jest decyzja Komitetu Współpracy Celnej UE-Turcja, która przewiduje uznawanie od 8 lipca 2024 r. świadectw przewozowych A.TR wystawianych elektroniczne, opatrzonych kodem QR i bez podpisu odręcznego.
Komitet współpracy Celnej UE-Turcja planuje wprowadzić tę zmianę z mocną wsteczną – w oczekiwaniu na przyjęcie decyzji, państwa członkowskie UE zostały poproszone o uznawanie świadectw przewozowych A.TR wystawionych elektroniczne i opatrzonych kodem QR począwszy od wspomnianej daty.
Jak zweryfikować autentyczność elektronicznych świadectw przewozowych A.TR?
Autentyczność świadectw przewozowych A.TR wystawionych w formie elektronicznej można zweryfikować za pośrednictwem linku dołączanego do każdego świadectwa przewozowego. Zaczyna się on od „https://mdc.gtb.gov.tr”, „https://uygulama.gtb.gov.tr”, „https://istanbul.ebirlik.net/” bądź „https://ankara.ebirlik.net/dolasim/app” i jest dostępny po zeskanowaniu kodu QR na świadectwie lub wpisaniu wydrukowanej na nim ścieżki.
Cyfryzacja unii celnej – następstwa
Wprowadzenie możliwości wystawiania świadectw przewozowych A.TR w formie elektronicznej to znaczący krok w stronę modernizacji i usprawniania operacji celnych w ramach unii celnej UE-Turcja. Przekłada się on również na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa stosunków handlowych.
Wprowadzone zmiany są spójne z założeniami planowanej reformy celnej i pełnej cyfryzacji procedur celnych, które mają prowadzić do ułatwień w handlu międzynarodowym oraz zmniejszenia obowiązków administracyjnych.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania w tym temacie, to zachęcamy do kontaktu.
[1] Decyzja nr 1/2006 Komitetu Współpracy Celnej WE–Turcja z dnia 26 września 2006 r. ustanawiająca szczegółowe zasady stosowania decyzji nr 1/95 Rady Stowarzyszenia WE–Turcja