Ceny energii elektrycznej zamrożone dla MŚP

Rząd wyszedł naprzeciw przedsiębiorcom borykającym się z negatywnymi skutkami kryzysu energetycznego w postaci bardzo wysokich cen energii elektrycznej. Zaproponował zamrożenie cen energii na poziomie 785 zł/MWh dla przedsiębiorców z sektora MŚP.

 

Tańszy prąd dla MŚP

Zamrożenie cen energii elektrycznej to ustalenie ich maksymalnej wysokości. Sprzedawcy energii nie będą mogli rozliczać odbiorców z sektora MŚP według wyższej stawki niż ustawowo określona – za co zresztą będą mogli otrzymać rekompensatę, z uwzględnieniem tzw. ceny referencyjnej.

Obniżka ma obowiązywać od 1 grudnia 2022 r. do 1 grudnia 2023 r. Obowiązek zamrożenia ma obejmować zużycie energii elektrycznej w wysokości nie większej niż 90% zużycia u danego odbiorcy w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. Może to oznaczać, że jeśli zużycie energii będzie  wyższe, to – prawdopodobnie – nadwyżka nie „skorzysta” z  zamrożonych cen (niestety nie jest jeszcze znany szczegółowy kształt rozwiązań).

 

Nadmiarowe zyski opodatkowane?

Inne proponowane przez rząd rozwiązania przewidują obowiązek przekazania przez niektóre przedsiębiorstwa energetyczne tzw. kwoty wpłaty, będącej nadmiarowym przychodem. Powraca zatem wątek „opodatkowania” nadmiarowych zysków podmiotów (głównie producentów energii) korzystających z bardzo wysokich cen energii, które są często niewspółmierne do ponoszonych kosztów jej wytworzenia.

Szczegóły tych rozwiązań nie są jeszcze znane (projekt ustawy nie został jeszcze opublikowany), a w trakcie procesu legislacyjnego ustawa może ulec dalszym zmianom. Na bieżąco śledzimy pojawiające się rozwiązania – jeśli chcieliby Państwo uzyskać szerszą informację, zapraszamy do kontaktu.

 

Jacek Karp
Senior Associate | Radca prawny | OW Legal
jacek.karp@olesinski.com

Jacek Karp

Senior Associate
Radca prawny | OW Legal

jacek.karp@olesinski.com