Ważny wyrok dla przedsiębiorstw posiadających lub planujących pozyskać decyzję o wsparciu

Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi komplikuje jeszcze bardziej korzystanie ze zwolnień podatkowych przez przedsiębiorców strefowych, które już nie było proste za sprawą licznych i sprzecznych interpretacji wydawanych przez KIS czy MF.

WSA rozpatrywał sprawę przedsiębiorcy odwołującego się od negatywnej interpretacji indywidualnej dotyczącej prowadzenia działalności na podstawie decyzji o wsparciu (dla przypomnienia: jest to nowy środek pomocowy, który zastąpił zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, oparty na analogicznych zasadach).

Wcześniejsze wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych niemal jednoznacznie przyznawały racje przedsiębiorcom, natomiast wyrok WSA w Łodzi[1] okazał się niemiłym zaskoczeniem.

 

Wydatki na budynki administracyjne, parkingi i niektóre budowle nie są kwalifikowalne

W sprawie dotyczącej m.in. zakresu kosztów kwalifikowanych inwestycji, sąd – podzielając stanowisko Dyrektora KIS – argumentował: „Jak słusznie podniesiono w zaskarżonej decyzji, nie każdy koszt mieszczący się w katalogu kosztów kwalifikowanych może być uznany za kwalifikowany”.

 

Będziemy z pewnością śledzić rozwój tej sprawy, jak również pierwsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnych sprawach, które powinny pojawić się jeszcze w tym roku.

A więcej na temat wyroku oraz kontrowersyjnych interpretacji przepisów o zwolnieniach podatkowych w PSI w obszernym artykule na naszym blogu dostępnym tutaj. Zachęcamy do lektury i kontaktu w przypadku pytań.

 

Bartosz Jeziorski
Manager | Radca prawny
bartosz.jeziorski@olesinski.com

Jacek Łuczyński
Manager | Dział podatkowy
jacek.luczynski@olesinski.com

 


[1] I SA/Łd 419/20 z 20 listopada 2020 r.

Bartosz Jeziorski

Senior Manager
Radca prawny | OW State aid

bartosz.jeziorski@olesinski.com

Jacek Łuczyński

Manager
Adwokat | OW State aid

jacek.luczynski@olesinski.com