Na ostatniej prostej wdrożenia e-Doręczeń (2 tyg. przed terminem dla administracji publicznej), Ministerstwo Cyfryzacji uznało, że podmioty publiczne nie są na to gotowe. Na stronie ministerstwa pojawiła się oficjalna zapowiedź[1] informująca o tym, że terminy na wdrożenie e-skrzynek zostaną ponownie przesunięte. Komunikat Ministra w tej sprawie ma pojawić się jeszcze dzisiaj do końca dnia.

Nowe terminy, te same zasady

Na razie termin zostanie odroczony do 30 grudnia 2023 r., ale wkrótce ma pojawić się ustawa, która przesunie maksymalną datę wdrożenia na 01.01.2025 r. Wskazana data jest maksymalna – nie można wykluczyć, że e-Doręczenia będą musiały zostać wdrożone nieco wcześniej.

Zasady funkcjonowania skrzynek i obowiązki do wykonania przez podmioty publiczne i prywatne (zabezpieczenie obszarów HR, RODO, administracji) się nie zmienią. Będzie na to po prostu więcej czasu.

Czas na dopracowanie technologii i procedur

Liczymy na to, że dodatkowy czas zostanie poświęcony na usprawnienie systemu informatycznego e-Doręczeń. Aktualnie już samo zalogowanie się do skrzynki powoduje odbiór całej korespondencji (mimo, że stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji oraz Poczty Polskiej (operatora e-Doręczeń) w tym zakresie jest sprzeczne).

Dla podmiotów prywatnych (przede wszystkim spółek) bonus czasowy to okazja do dopracowania procedur obiegu dokumentacji w organizacji i rozważenie szerszego zastosowania rozwiązań paperless.

Będziemy na bieżąco obserwować nadchodzące zmiany w tym temacie i poinformujemy Państwa, kiedy tylko pojawią się nowe terminy na wdrożenie e-Doręczeń. W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z autorami.

 


[1] https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/bedzie-wiecej-czasu-na-wdrozenie-e-doreczen?fbclid=IwAR0suGMxmRCDyoo9N0B2-ZjEEAZ5tv703h-nm5Ex3VErLtnwbbutHk32vxs