...

icon arrow down more information
icon arrow down more information

Przedsiębiorcy w SSE obawiają się o zwolnienia podatkowe

hero-photo

Przedsiębiorcy działający w Specjalnych Strefach Ekonomicznych złożyli wnioski o dofinansowanie miejsc pracy z tarczy antykryzysowej, aby utrzymać zatrudnionych pracowników i dotychczasową płynność firmy. Wielu nie zdawało sobie sprawy, że skorzystanie ze środków w ramach rządowego wsparcia jest/może być niezgodne z postanowieniami zezwolenia strefowego.

Obniżenie wymiaru czasu pracy o 20% jest już naruszeniem zezwolenia i może być powodem do pozbawienia przedsiębiorstwa korzystnej ulgi podatkowej. Podobnie w przypadku opóźnień w realizacji inwestycji – jeśli nie zostanie ukończona na czas, firmy będą zobowiązane do zwrotu pomocy publicznej.

Na początku pandemii przedsiębiorcy, chcąc ratować swoją działalność, często zapominali o innych zobowiązaniach – w tym właśnie w zakresie konieczności osiągnięcia określonego poziomu zatrudnienia, czy też jego utrzymania w związku z posiadanymi zezwoleniami strefowymi  – wyjaśnia Natalia Mosur w komentarzu dla portalu Prawo.pl.

Firmy, których dotyczy problem mogą jednak podjąć pewne działania, aby zawalczyć o utrzymanie dotychczasowych zezwoleń. Szerzej o możliwościach przedsiębiorców w SSE w artykule na stronie portalu.