Przedsiębiorco, wybierz formę opodatkowania na 2024 rok
08/02/2024
Podatnicy PIT prowadzący działalność gospodarczą, mogą do 20 lutego wybrać formę opodatkowania działalności na najbliższy rok podatkowy.
Jakie formy opodatkowania można wybrać?
Podatnicy PIT mają do wyboru trzy formy opodatkowania:
- skala podatkowa (stawka podatku wynosi 12% lub 32%, w zależności od wysokości osiąganego dochodu)
- podatek liniowy (stawka podatku wynosi 19%)
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka podatku zależy od rodzaju prowadzonej działalności)
Wybór skali pozwala na zastosowanie kwoty wolnej od podatku oraz wielu różnych ulg podatkowych. Podatek liniowy lub ryczałt, chociaż nie umożliwiają korzystania z wielu uproszczeń możliwych przy skali podatkowej, pozwalają na odliczenie części zapłaconej składki zdrowotnej (co nie jest możliwe przy skali podatkowej).
Na co zwracać uwagę przy wyborze formy opodatkowania?
Przede wszystkim należy przeanalizować wysokość osiąganych przychodów oraz ponoszonych kosztów. Te kryteria są najistotniejsze przy analizie podatkowej.
Znaczenie ma też wysokość składki zdrowotnej. Aktualnie przepisy uzależniają wysokość składki od sposobu opodatkowania przedsiębiorcy:
- przy skali podatkowej składka zdrowotna wynosi 9% dochodu (nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia),
- przy podatku liniowym składka zdrowotna wynosi 4,9% dochodu,
- przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych składka wynosi 9% zryczałtowanej podstawy (podstawa jest wyrażona jako procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami zysku w IV kwartale poprzedniego roku); ostateczna wysokość podstawy i tym samym składki zależy od przychodu osiągniętego w roku podatkowym.
Jak zmienić formę opodatkowania?
Zmiany formy opodatkowania można dokonać aktualizując wpis w CEIDG przedsiębiorcy lub składając pisemne oświadczenie o zmianie formy opodatkowania we właściwym urzędzie skarbowym.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Z chęcią pomożemy Państwu przeanalizować, jaka forma opodatkowania będzie dla Państwa najkorzystniejsza.
Zapraszamy na bezpłatny webinar „Wdrożenie B2B – najczęstsze pytania z zakresu prawa i podatków, z którymi mierzą się przedsiębiorcy”. Spotkanie online odbędzie się 13.02 w godz. 10:00-10:30.