Przedsiębiorca sprawdzi szczepienie pracownika i kontrahenta? Zapowiedź nowych uprawnień
01/09/2021
Przedsiębiorcy od dawna zmagają się z wątpliwościami dotyczącymi możliwości weryfikacji szczepień, zaświadczeń o przebyciu choroby czy wyników testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Niejednoznaczne jest też, czy można żądać okazania certyfikatów szczepień przez klientów m.in. w hotelach czy restauracjach. Co więcej – również pracodawca nie ma możliwości uzyskania tych informacji od swoich pracowników. Czy wkrótce to się zmieni i przedsiębiorcy otrzymają nowe uprawnienia?
Uprawnienia pracodawców
W ostatnich dniach opublikowane zostały założenia do nowelizacji tzw. Tarczy antykryzysowej. Zgodnie z nimi pracodawca, który uzyska od pracownika informację o braku zaszczepienia, przejścia choroby, ani negatywnego testu diagnostycznego, zyska szereg nowych kompetencji. Będzie to np. możliwość delegowania pracownika poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo nawet – skierowanie pracownika na urlop bezpłatny.
O szczepienie przeciwko Sars-cov-2 / przebycie COVID-19 pracodawca będzie mógł także zapytać potencjalnego kandydata do pracy.
Zwiększenie możliwości dla przedstawicieli branż objętych ograniczeniami
Dodatkowo zapowiadane są również dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców świadczących usługi dla osób zaszczepionych / po przejściu choroby/ z ważnym negatywnym wynikiem testu diagnostycznego. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie objętym ograniczeniami (np. hotele, restauracje itp.), nie podlegałby takim ograniczeniom, jeżeli działalność byłaby wykonywana na rzecz tych osób (aktualnie osoby zaszczepione nie są uwzględniane w limitach np. gości hotelowych).
Sposób weryfikacji
Zgodnie z zapowiedziami, w celu weryfikacji statusu (osoby zaszczepionej/ po przebytej chorobie/ z negatywnym wynikiem testu) będzie można stosować aplikację mobilną lub wykorzystywać zaświadczenia, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy jego posiadacza.
Od kiedy?
Chociaż o założeniach nowych uprawnień mówi już od dłuższego czasu, na razie wciąż brak oficjalnych projektów przepisów. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami, projekt ma zostać rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Rządu, a następnie Sejm ma się nim zająć już 15 września. Jeżeli tylko opublikowane zostaną konkretne założenia nowelizacji aktualnych przepisów będziemy Państwa informować o nich na bieżąco.
Wyzwania dla przedsiębiorców
Gdyby zapowiadane zmiany weszły w życie oznaczałoby to nie tylko dodatkowe możliwości dla przedsiębiorców, ale również – jak należy założyć – nowe obowiązki. Bezpieczne zbieranie danych osobowych pracowników i klientów, konieczność aktualizacji klauzul informacyjnych, odpowiednią organizację pracy oraz dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych możliwości, a to tylko część wyzwań, przed którymi – w razie wprowadzenia nowelizacji – staną przedsiębiorcy, a w szczególności działy HR.
W przypadku wątpliwości dotyczących nowych rozwiązań, nasi doradcy pozostają do Państwa dyspozycji.
Ludmiła Łuczak
Manager | Radca prawny
ludmila.luczak@olesinski.com
Katarzyna Wężyk
Associate | Dział prawny
katarzyna.wezyk@olesinski.com