Funkcjonujący od września 2020 r. program Poland. Business Harbour umożliwił relokację i rozpoczęcie pracy w Polsce kilkunastu tysiącom specjalistów branży IT z Białorusi (o czym pisaliśmy we wcześniejszych wydaniach newslettera).

Program zyskuje coraz większą popularność wśród polskich firm z uwagi na fakt, iż wiza z adnotacją Poland. Business Harbour gwarantuje uproszczony i szeroki dostęp do polskiego runku pracy. Umożliwia cudzoziemcom między innymi legalną pracę w Polsce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę czy zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej na zasadach obowiązujących polskich obywateli.

 

Kolejne kraje objęte programem

Od 13 lipca 2021 r. program Poland. Business Harbour został rozszerzony o kolejne kraje: Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę.

Oznacza to, że również obywatele tych krajów, będą mogli skorzystać z szybszej ścieżki wizowej i uproszczonych zasad legalizacji pobytu i pracy w Polsce.

Rozszerzenie programu o powyższe kraje może mieć niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorców szukających specjalistów z obszaru IT.

Do tej pory zatrudnienie specjalisty, na przykład z Ukrainy, wiązało się z długim okresem oczekiwania na zezwolenie na pracę. W ramach PBH natomiast – już samo uzyskanie wizy (w uproszczonej procedurze) będzie uprawniało cudzoziemca do rozpoczęcia pracy w Polsce.

 

Wiza z adnotacją Poland. Business Harbour

Aby uzyskać wizę w programie należy spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • posiadać techniczne wykształcenie,
  • legitymować się co najmniej rocznym doświadczeniem w pracy w branży IT,
  • zostać zgłoszonym do programu przez jedną z firm partnerskich.

 

Specjaliści O&W z zespołu Global Mobility chętnie doradzą Państwu we wszystkich kwestiach związanych z procedurami Poland. Business Harbour. Zachęcamy do kontaktu.

 

Andrzej Łobodziński
Senior Manager | Radca prawny
andrzej.lobodzinski@olesinski.com

Milena Turos
Senior Associate | Radca prawny
milena.turos@olesinski.com

Sandra Sordon-Mańka
Associate | Dział prawny
sandra.sordon-manka@olesinski.com