Międzynarodowa Federacja Inżynierów Konsultantów (FIDIC) przygotowała wskazówki dotyczące realizacji umów zawartych pomiędzy konsultantem a inwestorem o świadczenie usług budowlanych – tzw. FIDIC White Book / Biała Księga FIDIC. Dokument dotyczy różnych hipotetycznych scenariuszy wywołanych przez pandemię COVID-19[1].

 

Nowe wskazówki FIDIC

Przygotowany przez FIDIC dokument zawiera wskazówki dotyczące konkretnych sytuacji związanych z COVID-19, ze wskazaniem pomocnych subklazul.

We wskazówkach dotyczących realizacji białej księgi poza hipotetycznymi scenariuszami oraz propozycjami ich rozwiązania, znajdziemy również te dotyczące sposobu wykonywania kluczowych obowiązków konsultantów z uwzględnieniem pandemicznych realiów.

 

Możliwe scenariusze w pandemii

Mając na uwadze negatywne prognozy co do wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 w najbliższych miesiącach, warto również przypomnieć o wskazówkach zawartych w innej publikacji FIDIC[2] – dla podmiotów korzystających z warunków kontraktowych FIDIC (w tym np. popularnej Czerwonej i Żółtej Księgi).

Wskazówki dla osób korzystających z warunków kontraktowych FIDIC zawierają 5 scenariuszy w kilku wariantach. Są to:

  1. trudności z zapewnieniem personelu na terenie budowy;
  2. trudności z zaopatrzeniem;
  3. uchwalenie nowych przepisów (np. sanitarnych) utrudniających realizację prac;
  4. twardy lockdown;
  5. utrudnienia i opóźnienia związane z pracą zdalną niewymuszoną przez przepisy.

Przygotowane przez FIDIC wskazówki (nowe i stare) rozpoczynają się od wezwania, do którego organizacja namawia całą społeczność związaną z branżą budowlaną – o kierowanie się złotymi zasadami FIDIC (tzw. Golden Principles[3]). Ich treść dostępna jest bezpłatnie na stronie internetowej FIDIC (linki w przypisach). Warto na nie zwrócić uwagę zwłaszcza w obliczu kolejnych wyzwań dla branży budowlanej spowodowanych przez pandemię.

W przypadku pytań dotyczących realizacji umów opartych o warunki kontraktowe FIDIC, zwłaszcza w związku z pandemią, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami:

 

Maciej Król
Manager | Radca prawny
maciej.krol@olesinski.com

Szymon Gancewski
Associate | Adwokat
szymon.gancewski@olesinski.com

 


[1] FIDIC Guidance memorandum – covid -19 impact to the consultant’s services under the fidic suite of contracts & agreements – wrzesień 2021 – dostępne np. Pod adresem https://fidic.org/sites/default/files/FIDIC%20COVID%2019%20Guidance%20Memorandum%20for%20Consultant_Services_270821_2.pdf

[2] FIDIC Covid-19 guidance memorandum to users of FIDIC standard forms of works contract – kwiecień 2020, dostepne np. Pod adresem https://fidic.org/sites/default/files/COVID%2019%20Guidance%20Memorandum%20-%20PDF.pdf

[3] The FIDIC Golden Principles,  https://fidic.org/sites/default/files/_golden_principles_1_12.pdf

Maciej Król

Senior Manager
Radca prawny | OW Legal

maciej.krol@olesinski.com

Szymon Gancewski

Senior Associate
Adwokat | OW Legal

szymon.gancewski@olesinski.com