...

icon arrow down more information
icon arrow down more information

Nowa struktura JPK_V7M

Już za miesiąc podatnicy po raz pierwszy zaraportują nową wersję JPK_VAT – JPK_V7M/V7K, która połączy w jeden plik dane przekazywane dotychczas w formie JPK oraz w deklaracjach VAT.

Nowa struktura JPK wprowadza szereg nowych symboli, którymi podatnicy będą musieli oznaczać transakcje ujmowane w ewidencji pliku JPK, m.in.:

  • TP – dla transakcji z podmiotami powiązanymi,
  • MPP – dla transakcji podlegających obowiązkowemu split paymentowi (zarówno przy transakcjach sprzedaży, jak i zakupów),
  • GTU_12 – dla świadczenia usług o charakterze niematerialnym (np. zarządczych czy reklamowych).

Wprowadzone zmiany będą wymagały modyfikacji obecnych procesów sprawozdawczych z zakresu VAT. Aby usprawnić ten proces, stworzyliśmy narzędzie informatyczne, które automatycznie konwertuje dane do pliku xml (JPK) zgodnie z nowymi wymogami JPK_VAT i pozwala na przekazanie pliku JPK_VAT bezpośrednio na serwery właściwego urzędu skarbowego.

Posiadamy również narzędzie, które pozwala na znaczne przyspieszenie procesu przygotowywania danych księgowych na potrzeby struktury JPK_VAT pod kątem m.in. kodów. Dzięki temu cały proces przygotowania, tworzenia i składania pliku JPK_VAT może trwać zaledwie kilka minut – oczywiście w zależności od ilości transakcji.

Dzięki temu jako O&W możemy:

  • wesprzeć w procesie przygotowania danych na potrzeby nowego JPK;
  • zapewnić generowanie i wysyłkę pliku JPK zgodnie z wymogami nowej struktury JPK_V7M;
  • pomóc w konfiguracji systemów księgowych, a także weryfikacji efektów pracy informatyków pod kątem wymogów związanych z JPK.