Ministerstwo zapowiada nowelizację w e-Doręczeniach. Termin wdrożenia pozostaje bez zmian

13 marca wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w wywiadzie udzielonym dla Dziennika Gazety Prawnej podzielił się szerzej planowanymi zmianami dotyczącymi e-Doręczeń.

Czego możemy się spodziewać?

Okres przejściowy

Ministerstwo rozważa wprowadzenie okresu przejściowego dla stosowania e-Doręczeń. Wstępnie ma to być rok, w trakcie którego możliwe będzie doręczanie korespondencji zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Okres przejściowy ma mieć zastosowanie dla urzędów i samorządów. Ministerstwo nie wyklucza również objęcia nim obywateli, a być może i przedsiębiorców. Jednak w tym zakresie nie padły jeszcze żadne konkrety.

 

Możliwość przesyłania większych plików

Drugą z planowanych zmian jest stopniowe zwiększenie maksymalnej objętości pojedynczej wiadomości z 15 MB, przez 250 MB (do 30 lipca), aż do 500 MB.

 

Podpisywanie wiadomości nie tylko podpisem kwalifikowanym

Po trzecie Ministerstwo planuje wprowadzić bezpośrednią możliwość podpisywania e-wiadomości za pomocą profilu zaufanego (ePUAP) na platformie e-Doręczeń, co ma znacząco ułatwić przygotowywanie korespondencji.

Warto zwrócić uwagę, że w związku z przyjęciem przez Parlament Europejski rozporządzenia eIDAS 2.0, każdy obywatel powinien, na przestrzeni kilku lat, mieć dostęp do bezpłatnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Znacząco usprawni to korzystanie z e-Doręczeń.

 

Kiedy?

Resort pracuje już nad nowelizacją, a projekt ma być gotowy jeszcze przed wakacjami. Ministerstwo ma konkretne plany dotyczące zmian, jednak wymagają one rozmów przede wszystkim z samorządami. Obecnie prowadzone są konsultacje w tym temacie.

Nie można wykluczyć, że w międzyczasie pojawią się kolejne pomysły, które zostaną objęte nowelizacją.

 

Terminy wdrożenia e-Doręczeń bez zmian

Resort deklaruje, że obecny harmonogram wdrożenia pozostaje bez zmian. Oznacza to konieczność posiadania e-skrzynek od 1.10.2024 r. (dla pierwszych podmiotów), a od 1.01.2025 r. dla wszystkich spółek.

 

Więcej o e-doręczeniach piszemy na naszym blogu.