Kolejne zmiany w obostrzeniach covidowych

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami rządowymi, od 1 marca br. zniesionych ma zostać większość obostrzeń, zwłaszcza tych związanych z limitami osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez.

Nadal jednak w mocy mają pozostać zasady dotyczące noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej, które na nowych zasadach obowiązują od 11 i 15 lutego.

Szczegóły dotyczące zmian w obostrzeniach poznamy po opublikowaniu tekstu nowelizacji rozporządzenia w tym zakresie.

Poniżej przedstawiamy kluczowe, aktualnie obowiązujące zasady, które weszły w życie w przeciągu ostatnich dwóch tygodni

 

LIKWIDACJA KWARANTANNY „Z KONTAKTU”

Od 11 lutego zlikwidowano obowiązek kwarantanny nałożony na tzw. osoby „z kontaktu”. W konsekwencji, obowiązkowej kwarantannie podlegają już wyłącznie domownicy osoby zakażonej, osoby skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza oraz osoby przekraczające granice RP.

 

KRÓTSZA KWARANTANNA PRZYJAZDOWA

Od 11 lutego (niezależnie od kierunku przylotu lub przyjazdu do Polski) kwarantanna przyjazdowa trwa co do zasady 7 dni.

To oznacza, że została ona skrócona:

  • w przypadków powrotu z krajów UE: z 10 do 7 dni,
  • w przypadku powrotu z pozostałych krajów: z 14 do 7 dni.

 

SKRÓCONY OKRES IZOLACJI

Od 15 lutego został skrócony okres izolacji osób zakażonych SARS-CoV-2: z 10 do 7 dni.

 

NOWY RODZAJ CERTYFIKATU – „KRAJOWY CERTYFIKAT COVIDOWY”

Od 11 lutego wprowadzono nowy rodzaj certyfikatu – Krajowy Certyfikat Covidowy. Potwierdza on przebycie choroby COVID-19 i wydawany jest najwcześniej 11 dni po dacie przeprowadzenia testu i wprowadzenia wyniku do systemu teleinformatycznego.

Podstawową różnicą między Krajowym Certyfikatem Covidowym a tym unijnym jest to, że:

  • jest on wydawany po uzyskaniu szybkiego testu antygenowego (tj. takiego, który dostępny jest m.in. w aptekach), a nie testu diagnostycznego PCR,
  • jest uznawany wyłącznie w Polsce (nie spełnia definicji „unijnego certyfikatu covidowego” lub certyfikatu równoważnego w myśl przepisów unijnych).

Co istotne, Krajowy Certyfikat Covidowy będzie podstawą do niewliczania osoby legitymującej się nim do obowiązujących limitów i obostrzeń.

***

Formalnie zmiany wynikają z kolejnej już nowelizacji Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

O kolejnych zmianach będziemy informować na bieżąco.

 

Ludmiła Łuczak
Manager | Radca prawny
ludmila.luczak@olesinski.com

dr Małgorzata Grześków
Senior Associate | Adwokat
malgorzata.grzeskow@olesinski.com

Ludmiła Łuczak

Senior Manager
Radca prawny | OW Legal

ludmila.luczak@olesinski.com