Kolejne obostrzenia dla przedsiębiorców

...

icon arrow down more information
icon arrow down more information

Podczas ostatniej konferencji Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne kroki w walce ze stale rosnącą liczbą zakażeń. To, co ma przynieść poprawę sytuacji epidemiologicznej, może niestety odbić się negatywnie na przedsiębiorcach. Nowe restrykcje mają obowiązywać już od soboty 7 listopada.

Na moment przygotowywania tego podsumowania treść nowego rozporządzenia nie została jeszcze opublikowana, nie są więc znane szczegóły nowych rozwiązań, w tym ewentualne wyjątki od wprowadzanych restrykcji.

 

Ograniczenia w życiu gospodarczym

Zgodnie z zapowiedziami zamknięte zostaną sklepy mieszczące się w galeriach handlowych. Wyjątkiem będą drogerie, apteki, sklepy z artykułami spożywczymi, remontowo-budowlanymi, akcesoriami dla zwierząt, prasą oraz placówki usługowe. Przed opublikowaniem rozporządzenia trudno jednak precyzyjnie wskazać, które placówki na pewno zostaną zamknięte.

W pozostałych sklepach nastąpi ograniczenie liczby klientów w stosunku do powierzchni placówki:

  • w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2
  • w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2.

 

Zamknięte zostaną również instytucje kultury. Teatry i kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury itp. od soboty 7 listopada nie będą mogły prowadzić działalności.

Hotele natomiast, podobnie jak przy pierwszej fali obostrzeń ogłoszonych wiosną, mają być otwarte wyłącznie dla osób podróżujących służbowo.

 

Zamknięcie szkół

Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej od poniedziałku 9 listopada rozpoczną zajęcia w formie zdalnej – do tej pory były to jedyne klasy, których zajęcia odbywały się stacjonarnie. Tryb zdalny ma potrwać do 29 listopada. Zgodnie z zapowiedziami rządu, rodzicom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy na zasadach tożsamych z obowiązującymi we wrześniu br.

 

Konsekwencje obostrzeń i dalsze kroki rządu

Dla pracodawców nowe obostrzenia, w szczególności zamknięcie placówek handlowych, oznaczają przede wszystkim konieczność podjęcia stosownych kroków względem osób zatrudnionych, które nie mogą świadczyć pracy.

W związku z dotkliwością obostrzeń i utrudnieniami związanymi z ich wprowadzeniem i stosowaniem pod względem ekonomicznym, mogą pojawić się nowe rozwiązania pomocowe. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zapowiedział wprowadzenie nowej tarczy antykryzysowej. Konkretne rozwiązania nie są jeszcze znane.

Wprowadzone obostrzenia mają obowiązywać do 29 listopada. Do tego czasu rząd oceni,  czy mogą zostać złagodzone, czy też konieczne będzie dalsze zaostrzanie. Zgodnie z zapowiedzią Premiera nie można wykluczyć, że koniecznym okaże się podjęcie dalszych kroków – w tym decyzji o „narodowej kwarantannie”. O szczegółach będziemy Państwa informować.

 

Jakub Kowal
Senior associate | Radca prawny
jakub.kowal@olesinski.com