...

icon arrow down more information
icon arrow down more information

Kim jest rzeczywisty właściciel należności? Nowy projekt objaśnień

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień w zakresie przepisów o podatku u źródła. Dotyczy on głównie klauzuli rzeczywistego właściciela należności i jej rozumienia na gruncie przepisów ustawy o CIT, PIT oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Objaśnienia były od dawna wyczekiwane przez płatników i podatników. Poruszane w nich kwestie wpływają bowiem na ich obowiązki oraz są przedmiotem wielu sporów podatkowych o tematyce podatku u źródła (WHT).

 

Objaśnienia mają pomóc w stosowaniu przepisów

Przepisy podatku u źródła na przestrzeni kilku ostatnich lat przeszły wiele zmian. Zdecydowanie najwięcej problemów sprawia podatnikom i płatnikom rozumienie definicji rzeczywistego właściciela należności i odpowiednie stosowanie przepisów w tym zakresie.

Projekt z założenia ma uprościć stosowanie tych przepisów i wyjaśnić skomplikowane kwestie.

 

Zgłaszanie uwag do projektu

Konsultacje projektu potrwają do 10 października. Do tego czasu można zgłaszać uwagi lub wyrazić opinię o projekcie.

Pełna treść projektu objaśnień znajduje się TUTAJ.

Na ostateczny kształt objaśnień z pewnością będziemy musieli jeszcze zaczekać. Jednak już teraz warto zastanowić się nad ich wpływem na obowiązki związane z podatkiem u źródła.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółami projektu objaśnień lub mają jakieś pytania w tym temacie, zapraszamy do kontaktu.

Martyna Górecka

Senior Consultant
Radca prawny | OW Tax

martyna.gorecka@olesinski.com

Paola Krysiak

Consultant
OW Tax

paola.krysiak@olesinski.com