FASTER, czyli zmiany w podatku u źródła
21/05/2024
Przyspieszenie i zabezpieczenie procedur związanych z podatkiem u źródła to główne cele dyrektywy, nad którą pracuje Komisja Europejska. Nowe rozwiązania będą mieć wpływ na polskie przepisy.
Międzynarodowe problemy proceduralne
Podatek u źródła to ostatnimi czasy popularny temat podatkowy. Ma to w szczególności związek z obowiązującym od 2022 r. mechanizmem pay & refund. Często zdarza się, że podatnik musi uzyskiwać zwrot nadwyżki podatku pobranego przez kraj źródła. Procedura różni się w zależności od państwa członkowskiego, co powoduje wiele niejasności wśród zagranicznych rezydentów.
Próba ujednolicenia systemu
Porozumienie Ministrów Finansów UE w sprawie dyrektywy FASTER (Fast and Safer Relief of Excess Withholding Taxes) ma przyspieszyć i ujednolicić procedury zwrotu nadpłaconego podatku. Projekt zakłada wprowadzenie m.in. następujących rozwiązań:
- wspólnego unijnego cyfrowego certyfikatu rezydencji podatkowej
oraz - ulgi u źródła i procedury szybkiego zwrotu (do 60 dni od momentu złożenia wniosku).
To korzystne propozycje, zwłaszcza że aktualnie w Polsce przepisy dotyczące procedury zwrotu podatku u źródła przewidują okres 6 miesięcy na zwrot podatku.
W projekcie przewidziano również wyjątki dotyczące dywidend wypłacanych z tytułu akcji znajdujących się w obrocie publicznym o określonym współczynniku kapitalizacji rynkowej.
Kiedy możemy spodziewać się zmian?
Projekt dyrektywy formalnie musi jeszcze zostać skonsultowany z Parlamentem Europejskim i zatwierdzony.
Zgodnie z projektem dyrektywa powinna zostać wdrożona przez kraje członkowskie do końca 2028 r. Przepisy mają natomiast zacząć obowiązywać od początku 2030 r.
Będziemy Państwa na bieżąco informować o dalszych losach tego projektu.