Beneficjenci rzeczywiści i przeciwdziałanie praniu pieniędzy pod lupą Ministra Finansów
27/11/2024
Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ich efekt ma pojawić się w I kwartale 2025 r. Jest to związane z licznymi rekomendacjami organizacji międzynarodowych oraz przyjęciem unijnego pakietu AML/CFT, który w wielu obszarach zmienia dotychczasowe podejście w tych kwestiach.
Projekt nowelizacji ustawy AML/CFT dostosuje dotychczasowe regulacje do rekomendacji FATF nr 7 i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście kwestii związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania broni masowego rażenia oraz finansowania takich działań. Ustawa zostanie także dostosowana do przepisów unijnego pakietu AML/CFT, a ponadto wdrożone zostaną zmiany nawiązujące do tzw. IV i V Dyrektywy AML.
Zmiany będą obejmować m.in.:
- modyfikację wymogów dotyczących osób powoływanych na stanowisko Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) oraz zasad funkcjonowania organu opiniodawczo-doradczego, czyli Komitetu Bezpieczeństwa Finansowego. Zmianie ulegną także obowiązki i uprawnienia GIIF;
- wprowadzenie kar administracyjnych za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących finansowych sankcji proliferacyjnych;
- zmianę przepisów w zakresie m.in.:
- obowiązku uwzględnienia zapisów oceny ryzyka przeprowadzanej na poziomie UE;
- momentu, od którego podmioty będą zobowiązane do raportowania do GIIF;
- raportowania podejrzeń do JAF.
- wdrożenie rozwiązań, które poprawią funkcjonowanie współpracy między organami krajowymi, jak również działalność Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).
Zgodnie z zapowiedzią, przepisy projektu mają obejmować także kwestie współpracy z prokuraturą i ocenę ryzyka związanego z nowymi technologiami.
Ponadto w doniesieniach medialnych pojawiła się informacja, że przedmiotem prac będą też działania zmierzające do wprowadzenia możliwości dokonania zgłoszenia do CRBR przez pełnomocnika.
Monitorujemy prace Ministerstwa Finansów na bieżąco. Gdy pojawią się konkretne propozycje zmian – będziemy o nich informować. A w razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu.