Ulga na badania i rozwój

Jak ulga badawczo-rozwojowa wspiera innowacje w firmie?

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) pozwala przedsiębiorcom na efektywne podatkowo wspieranie innowacji w firmach. Można objąć nią różne koszty kwalifikowane, takie jak:

  • koszty wynagrodzeń pracowników oraz współpracowników na podstawie umów o dzieło i zlecenie,
  • nabycie materiałów i surowców,
  • koszty zlecenia ekspertyz.

W naszej praktyce dostrzegamy, że pokrycie kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową znacząco przyczynia się do rozwoju organizacji, ponieważ skutecznie obniża obciążenia podatkowe i wspiera wdrażanie innowacji produktowych, procesowych czy organizacyjnych.

Koszty kwalifikowane w uldze badawczo-rozwojowej

Ulga badawczo-rozwojowa pozwala na realne zmniejszenie wysokości podatku dochodowego do zapłaty, a tym samym umożliwia firmie czerpanie korzyści z nowatorskich rozwiązań.

Świetnie wspiera innowacyjność w firmie, ponieważ oferuje szerokie spektrum kosztów kwalifikowanych. A te obejmują m.in. nabycie materiałów i surowców niezbędnych do prowadzenia badań, co pozwala przedsiębiorcom na eksperymentowanie i rozwijanie nowych technologii. W ramach ulgi badawczo-rozwojowej można też odliczać koszty ekspertyz, które wspierają pracę nad nowymi rozwiązaniami.

Powyższe przykłady świetnie obrazują, jak ulga badawczo-rozwojowa pozwala przedsiębiorcom w efektywny sposób odliczyć koszty kwalifikowane. Trzeba jednak zaznaczyć, że opcji jej zastosowania jest znacznie więcej. Z tego względu ulga B+R to narzędzie, które może znacząco odciążyć firmę pod kątem podatkowym.

Jak rozliczać wydatki na badania i rozwój?

Szeroki zakres zastosowania ulgi B+R sprawia, że efektywne wykorzystanie jej całego potencjału nie jest łatwym zadaniem. Z tego względu w proces rozliczania wydatków na badania i rozwój warto zaangażować specjalistów. Nasz zespół doskonale zna specyfikę ulgi badawczo-rozwojowej, dzięki czemu może pomóc przy wyodrębnieniu wszystkich obszarów, w których warto ją zastosować. W efekcie firma wykorzysta pełny zakres możliwości tego rozwiązania.

W katalogu naszych usług znajduje się również wsparcie we właściwym dokumentowaniu oraz przygotowywaniu raportów wymaganych przy zastosowaniu ulgi badawczo-rozwojowej. Dzięki profesjonalnej pomocy zarządzanie wydatkami oraz rozliczanie poniesionych kosztów stają się łatwiejsze, a także bardziej efektywne.

Dodatkowe ulgi dla działań badawczo-rozwojowych

W ramach Polskiego Ładu firmy mogą korzystać z licznych ulg w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Ulga badawczo-rozwojowa to kluczowe, ale nie jedyne rozwiązanie, które wspiera innowacyjność i ekspansję rynkową. Polski Ład wprowadził także inne ulgi podatkowe, takie jak ulga na innowacyjnych pracowników czy ulga na prototypy. Dzięki temu podejmowanie działań innowacyjnych staje się jeszcze bardziej opłacalne i osiągalne.

W naszej ofercie znajdą Państwo fachowe wsparcie m.in. w zakresie:

  • stosowania ulgi badawczo-rozwojowej łącznie z innymi ulgami podatkowymi oraz zwolnieniem z podatku dochodowego w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych i Polskiej Strefy Inwestycji;
  • optymalizacji korzystania z udogodnień podatkowych, które zostały wprowadzone przez Polski Ład;
  • maksymalnego wykorzystania narzędzi finansowych w planowaniu i realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

Jeśli chcą Państwo uzyskać skuteczną pomoc w jakimkolwiek obszarze powiązanym z ulgą B+R, zachęcamy do kontaktu.