Newsletter prawno-podatkowy styczeń 2019

Artykuły Newslettera

 • W Nowy Rok weszła w życie ustawa obniżająca ceny energii. Czy będzie taniej?

  W ostatnim czasie wiele mówi się o cenach energii elektrycznej. Powszechnie znany jest fakt, że przedsiębiorstwa energetyczne zaczęły już nawet rozsyłać do swoich klientów pisma informujące o planowanych podwyżkach.

  Otwórz
 • Projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych trafi do Sejmu

  8 stycznia 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. To już piąty projekt niniejszej ustawy. W niedługim czasie powinien trafić pod obrady Sejmu.

  Otwórz
 • Podwyżka wysokości składek ZUS – przedsiębiorco, bądź na bieżąco

  Od 1 stycznia 2019 r. do końca grudnia będą obowiązywać nowe wysokości składek na ubezpieczenie społeczne.

  Otwórz
 • Projekt interpretacji dot. kosztów autorskich

  3 stycznia 2019 roku Ministerstwo Finansów opublikowało projekt interpretacji ogólnej w sprawie stosowania podwyższonych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów do honorariów autorskich otrzymywanych przez pracowników.

  Otwórz
 • Nowelizacja ustawy uwłaszczeniowej w trzy tygodnie

  Informowaliśmy wcześniej o uchwaleniu przez Sejm w ekspresowym trybie ustawy zmieniającej ustawę uwłaszczeniową. Senackie komisje opiniujące nowelizację wniosły o przyjęcie ustawy bez poprawek, a senatorowie in gremio podzielili ten wniosek 14 grudnia 2018 r.

  Otwórz
 • Zmiany w VAT

  Wraz z początkiem 2019 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT. Zostały one wprowadzone przepisami kilku różnych ustaw nowelizujących. Co się zmieni? W artykule prezentujemy wybrane „nowości” o istotnym, w naszej ocenie, znaczeniu.

  Otwórz