...

icon arrow down more information
icon arrow down more information

Wdrożenie IP Box w Ten Square Games – sukces w branży gamingowej

Rok 2020 w zespole pomocy publicznej i ulg podatkowych Olesiński i Wspólnicy to między innymi finalizacja wdrożenia IP Box w Ten Square Games SA, przeprowadzona przez Wojciecha Fryze, Jacka Łuczyńskiego i Konrada Kowalskiego.

Do tej pory to właśnie branża IT najchętniej korzystała z IP Box. Patrząc po ilości interpretacji podatkowych wydawanych dla podmiotów z szeroko pojętego sektora IT, można przewidywać, że to właśnie ten sektor pozostanie jednym z głównych beneficjentów tej ulgi.

Dobiegający końca burzliwy 2020 rok może jednak sprawić, że także przedsiębiorcy z innych sektorów gospodarki spojrzą łaskawszym okiem na zachęty podatkowe, takie jak ulga B+R czy IP Box. Obie ulgi pozwalają w zeznaniu rocznym efektywnie obniżyć opodatkowanie.

Innovation Box to nadal nowość w świecie podatków

Gdy pomagaliśmy wdrażać mechanizm IP Box naszemu klientowi Ten Square Games SA, ulga ta była całkowitą nowością, a TSG jedną z pierwszych dużych firm gamingowych, która postanowiła zastosować nowe regulacje. O tych działaniach a także wynikach firmy informowały między innymi Puls Biznesu czy Parkiet.

Regulacje IP Box zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. i od początku były dużą szansą na zmniejszenie obciążeń podatkowych, jednocześnie budząc wiele wątpliwości interpretacyjnych. Stąd wydaje się, że relatywnie niewielu przedsiębiorców poza branżą IT zaczęło z niej korzystać, mimo potencjalnie bardzo dużych oszczędności.

IP Box umożliwia zastosowanie preferencyjnego opodatkowania 5% w podatku PIT i CIT (zamiast 19%) dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na przykład patentów czy autorskich praw do programów komputerowych. Posługując się przykładem liczbowym: każdy 1 milion złotych dochodu kwalifikowanego do IP BOX = 140 tysięcy złotych realnej oszczędności podatkowej.

W swoim założeniu zmiany te miały stanowić dopełnienie systemu zachęt dla sektora inwestującego w B+R, umożliwiając preferencyjne opodatkowanie wyników tej działalności.

Wdrożenie IP Box dostępne dla każdego

IP Box to jednak duża szansa nie tylko dla branży IT, ale też dla przedsiębiorców z innych sektorów –  na przykład farmaceutycznego, motoryzacyjnego, chemicznego, a nawet tekstylnego czy meblarskiego. Każdy przedsiębiorca, który tworzy patenty, prawa ochronne na wzór użytkowy czy programy komputerowe, przy odpowiednim wdrożeniu ma realną szansę skorzystania z IP Box.

Ulga dostępna jest dla podatników CIT i PIT, a listopad i grudzień to znakomity czas do rozpoczęcia wdrożenia, które najlepiej sfinalizować wewnętrznie w styczniu – lutym, po zakończeniu roku podatkowego. Dzięki temu wykazanie IP Box w zeznaniu rocznym (w marcu lub kwietniu) nie powinno stanowić problemu. Pamiętajmy, że IP Box to, z nielicznymi wyjątkami, ulga właśnie o charakterze rocznym. Podatnik, który w 2020 r. płacił zaliczki na podatek w normalnej wysokości i wykazał ulgę IP Box w zeznaniu rocznym (składanym zwykle  w marcu 2021 r.), powinien otrzymać zwrot nadpłaty.

W przypadku pytań dotyczących IP Box zachęcamy do kontaktu z Wojciechem Fryze i Jackiem Łuczyńskim.