Składasz CIT za 2023 rok? Sprawdź, czy nie musisz zaraportować MDR-3
21/02/2024
Wraz z nadchodzącym terminem złożenia deklaracji CIT-8, zbliżają się również obowiązki związane z raportowaniem schematów podatkowych w obszarze CIT. Niektórzy podatnicy mogą być zobowiązani do złożenia informacji korzystającego o zastosowaniu schematu podatkowego (MDR-3).
Obowiązek raportowania schematów podatkowych
Schemat podatkowy to uzgodnienie, które:
- spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada ogólną cechę rozpoznawczą,
- posiada szczególną cechę rozpoznawczą lub
- posiada inną szczególną cechę rozpoznawczą.
Każdorazowo przeprowadzane przez podatnika transakcje należy rozpatrywać pod kątem spełniania powyższych przesłanek opisanych szczegółowo w Ordynacji podatkowej.
Obowiązki w zakresie raportowania schematów podatkowych mogą dotyczyć trzech kategorii podmiotów: promotora, korzystającego i wspomagającego. W najbliższym czasie szczególnie istotne mogą okazać się obowiązki korzystającego.
Kto jest zobowiązany do złożenia MDR-3?
Informację MDR-3 składają wyłącznie korzystający, którzy:
- dokonywali jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego lub
- uzyskiwali wynikającą z niego korzyść podatkową.
Kiedy upływa termin przekazania MDR-3?
Obowiązków w zakresie złożenia MDR-3 dotyczących CIT należy dopełnić nie później niż w terminie złożenia deklaracji CIT-8. Dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, będzie to maksymalnie 2 kwietnia 2024 r. (31 marca i 1 kwietnia 2024 r. to dni ustawowo wolne od pracy).
Na co zwrócić uwagę przy raportowaniu MDR-3?
Przygotowanie MDR-3 wymaga podania szeregu informacji, w tym między innymi wartości korzyści podatkowej. Szczególnie warto przeanalizować czy, w związku ze schematem dotyczącym CIT, spółka:
- raportowała schemat podatkowy w formie MDR-1 lub otrzymała Numer Schematu Podatkowego (NSP) od promotora w roku podatkowym 2023,
- wdrożyła zaraportowany schemat podatkowy lub dokonała jakiekolwiek czynności będącej jego elementem,
- uzyskała korzyść podatkową związaną ze schematem.
Co istotne, informacja MDR-3 może zostać podpisana jedynie przez osoby uprawnione do reprezentacji spółki (nie można ustanowić pełnomocnika w tym zakresie). Warto mieć zatem na uwadze dostępność osób podpisujących informację.
Co zrobić, gdy w spółce został zidentyfikowany obowiązek przekazania MDR-3 za rok 2023?
Jeżeli spółka jest zobowiązana do przekazania informacji korzystającego o zastosowaniu schematu podatkowego za rok 2023, musi uzupełnić wszystkie wymagane dane i wygenerować plik MDR-3 poprzez stworzoną przez Ministerstwo Finansów bramkę internetową (https://mdr.mf.gov.pl/). Wygenerowany dokument musi zostać następnie podpisany przez osoby uprawnione do reprezentacji spółki podpisem elektronicznym i ponownie przesłany przez bramkę MF.
Choć do spełnienia obowiązku pozostało jeszcze trochę czasu, nie warto zostawiać przygotowania na ostatnią chwilę. Zapraszamy do kontaktu w przypadku wątpliwości związanych z obowiązkami raportowania schematów podatkowych.