24 maja 2023 r. weszła w życie ustawa implementująca do polskiego prawa tak zwaną dyrektywę SUP (Single Use Plastic). Zmian jest sporo i dotyczą one nie tylko producentów takich artykułów, ale również ich późniejszych użytkowników. Nasze ekspertki kompleksowo opisały nowelizację – w formie praktycznego poradnika, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej. Co można w nim znaleźć? Odpowiedzi na najczęstsze pytania, case studies czy tabele z podsumowaniem najważniejszych zmian i terminów.

Zawarte w nim informacje są przydatne przede wszystkim dla producentów produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych oraz firm z branży gastronomicznej czy vendingowej. Autorki wskazują też produkty objęte zakazem wprowadzania do obrotu oraz te objęte obowiązkiem oznakowania. W poradniku opisane są także najważniejsze obowiązki, pod które podlegają wytwórcy wymienionych w dyrektywie SUP produktów oraz ich późniejsi użytkownicy.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Jedną ze zmian jest wprowadzenie ewidencji opakowań. Do tworzenia takich zestawień zobowiązani są przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego, hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w której oferowane są produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w postaci opakowań na napoje lub żywność.

W określonych przypadkach również końcowy konsument musi uiścić dodatkową opłatę – np. w momencie nabycia napoju, który podawany jest w plastikowym kubku. Co ważne, jest tak zarówno w sytuacji, gdy dokonuje zakupu np. w punkcie gastronomicznym, jak i z maszyny vendingowej.

Dyrektywa SUP wdraża konieczne do osiągnięcia poziomy selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych. Do ich uzyskania zobowiązani są wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje będących butelkami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3l. Co więcej, od 2025 r. tego typu opakowania (wraz z zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych) będą musiały składać się z min. 25% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. To z kolei oznacza obowiązek dla producentów takich artykułów.

Skala zmian wprowadzonych przez nowelizację jest duża, a większość z nich obowiązuje już od maja. Dyrektywa SUP ma przede wszystkim ograniczyć wykorzystywanie produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych, a tym samym zmniejszać negatywny wpływ tego rodzaju artykułów na środowisko – w szczególności morskie. Zachęcamy do lektury poradnika naszych ekspertek – jest on dostępny na stronie Dziennika Gazety Prawnej.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości dotyczące omawianej nowelizacji, to zachęcamy do kontaktu. Nasi eksperci zajmujący się prawem ochrony środowiska pomogą w ustaleniu, czy Państwa działalność objęta jest zmianami wynikającymi z dyrektywy, jak również odpowiedzą na wszelkie inne pytania.