hero-photo

Sytuacja wywołana pojawieniem się koronawirusa uświadomiła zarządzającym, że zdalny sposób pracy posiada sporo plusów oraz jest pozytywnie odbierany przez znaczną część pracowników. Coraz więcej firm zapowiada możliwość wprowadzenia pracy zdalnej również po zakończeniu pandemii – w pełnym wymiarze lub jako jeden z benefitów. Wymaga to jednak ustanowienia wewnętrznych regulacji dot. pracy zdalnej w przedsiębiorstwie, co rodzi dużo pytań i wątpliwości. Lucyna Brayshaw oraz Ludmiła Łuczak odpowiedziały na najważniejsze z nich na łamach kwartalnika „Akademia Parkietu”.

Pracodawca musi sobie na start odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań, m.in. jak dużą elastyczność ma mieć pracownik wykonujący swoje obowiązki zdalnie – wyjaśniają.

Specjalistki O&W wyjaśniają w jakiej formie należy wewnętrznie uregulować warunki pracy zdalnej, uwzględniając m.in. dostępne rozwiązania technologiczne oraz potrzeby różnych grup pracowników. Odpowiadają również na wątpliwości dotyczące ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji przez pracowników wykonujących pracę poza biurem.

Wprowadzenie pracy zdalnej nie zwalnia pracodawcy z obowiązków spełniania wymogów ochrony danych osobowych. Konieczność zapewnienia wymogów przewidzianych w RODO istnieje już na etapie projektowania rozwiązań dla pracy zdalnej (zgodnie z regułą privacy by design). W ramach działań wdrożeniowych pracodawca m.in. powinien wdrożyć niezbędne rozwiązania formalne i techniczne – dodają.

Więcej o praktycznych aspektach pracy zdalnej w najnowszym wydaniu kwartalnika „Akademii Parkietu” tworzonego wraz ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych, dostępnym dla korzystających z prenumeraty. Po szczegóły zapraszamy na stronę wydawnictwa Parkiet.